Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Форум за политика


2 posters

    Газ от Азербайджан

    Вон
    Вон


    Брой мнения : 8
    Registration date : 27.01.2009

    Газ от Азербайджан Empty Газ от Азербайджан

    Писане  Вон Вто Яну 27, 2009 4:27 pm

    Ако приемем информацията, че от 2010 започваме внос от Азербайджан за вярна и ако допуснем с много резерви, че това в крайна сметка ще стане факт, не възникват ли следните няколко въпроса...

    1. Какво прави Азербайджан по-надежден доставчик от Русия? (един от основните аргументи против надеждността на Русия като търговски партньор е нейната недемократичност. Не знам дали някой от вас е ходил в Азербайджан. Аз ходих...по време на избори. Сетете се дали имаше плакат на некой друг освен божеството Алиев. Мисълта ми е, че Азербайджан е също толкова демократичен, колкото и Иран Mad . Само, че да...Азербайджан е в американската сфера на влияние)

    2. Какви са рисковете Турция да използва транзита за да прокарва собствени интереси? (Не отдавна, Ердоган се изказа, че Набуко трябва да се обвърже пряко с европейските перспективи на Турция. Та въпроса е...не рискуваме ли Турция да ни спира газчето тогава, когато започнем да мрънкаме, че видите ли членството на Турция не е в наш интерес...примерно) Rolling Eyes

    3. ОСновния газопровод от Азербайджан за Турция (респективно България) минава през Грузия. Това добавя трети играч в транзита? Какви рискове идват от там?

    scratch
    admiral
    admiral


    Брой мнения : 5
    Registration date : 27.01.2009

    Газ от Азербайджан Empty Re: Газ от Азербайджан

    Писане  admiral Вто Яну 27, 2009 11:16 pm

    Рискът е същия, дори по-голям. Договор се сключва винаги с доставчика, той от своя страна трябва да се грижи за безпрепятствения транзит. Иначе ще плаща неустойки. Поне така би трябвало да е сключен договорът. Но забави ли се доставката, дори след това да има неустойки, загубите от пропуснати или неизпълнени поръчки поради липса на енергия са непредсказуеми.

    Затова по-добре е доставчиците да са повече от един. А най добре е да има дублиране на енргоизточниците със собствени: АЕЦ, ВЕЦ, алтернативни и т.н.

      В момента е: Пет Апр 19, 2024 6:05 pm